O mnie

Kim jestem?

Nazywam się Barbara Bartczak i jestem  ekspertką do spraw komunikacji międzykulturowej, trenerką biznesu, coachem integralnym i praktykiem medytacyjnym. Łączę ponad 10-letnie kompetencje biznesowe z unikalnym doświadczeniem osobistym, dzięki czemu dokonuję materialnych i niematerialnych zmian w życiu swoich klientów.  

Mam potrzebę bycia unikatową i taki wizerunek tworzę. Nie zgadzam się z tym, że wszyscy jesteśmy jak krople w oceanie. Wierzę w siłę różnorodności, dlatego w pracy stosuję różnorodne i nowatorskie metody oraz narzędzia. Udawadniam, że każdy ma swój potencjał, a moim zadaniem jest go wydobyć i pomóc jak najlepiej wykorzystać.

Pracowałam dla…

Realizowałam projekty szkoleniowe dla międzynarodowych marek i organizacji biznesowych, organów rządowej administracji, agencji rządowych, instytucji pozarządowych, renomowanych uczelni, organizacji polityki rozwojowej, a także dla osób indywidualnych.

O części moich klientów zapewne słyszałeś, a są to m.in. Google, HP, IBM, Volkswagen Polska, Opel, Bosh, Procter & Gamble, Uniwersytet Wrocławski, Fundacja im. Anny Lindth, PANOPA Logistik, Accelor Mittal.

Jak pracuję?

Moje szkolenia prowadzę metodami, które łączą zbalansowanie ciała, umysłu, ducha i duszy. Nazywam to integralnym modelem współpracy. Aby pracować na poziomie kognitywnym uczestnik szkolenia angażuje się w tym samym czasie na poziomie duchowym oraz cielesnym. Według mnie tylko równoległe zaangażowanie tych obszarów pozwoli Ci dokonać długotrwałych i zrównoważonych zmian.

Nigdy nie tworzę sztampowych rozwiązań. Jestem przekonana o tym, że uczymy się przez doświadczanie, dlatego zanurzenie w doświadczeniu jest nieodzownym elementem oferowanych przeze mnie szkoleń. Spotkania ze mną mają charakter warsztatowy i za każdym razem są inne. Korzystam i stosuję niestandardowe i unikatowe narzędzia w postaci m.in. medytacji socjalnej i zen, pracy z ciałem, pracy z głosem, coachingu, metod NLP i innych nowatorskich rozwiązań.

Pracuję w różnych krajach i w 3 językach: polskim, niemieckim i angielskim.

Od czego się zaczęło?

Na wybór zawodu wpłynęła moja własna historia. Wychowywałam się dwukulturowo, po części w Niemczech, a po części w Polsce.

Postanowiłam skupić się nad rozwojem zarządzania międzykulturowością w Polsce. Wspólnie z przyjaciółmi założyliśmy SIETAR Polska (Society for Intercultural Education, Training and Research) – narodowy oddział międzynarodowej organizacji zrzeszającej pasjonatów międzykulturowości.

W międzyczasie oddałam się pracy naukowej, ale miałam potrzebę odpoczynku od dydaktyki. Do tego doszło przepracowanie i stres powodowany nadmiarem obowiązków. Możliwe, że Ty również znasz to uczucie. Ja postanowiłam znaleźć własną ścieżkę w odległych zakątkach świata.

Oddałam się podróżom po to, by przyjrzeć się zjawisku różnic kulturowych, odpocząć i wzbogacić się o nowe doświadczenia. Byłam w różnych zakątkach świata – mieszkałam w klasztorach oraz aśramach, pobierając nauki zen od nauczycieli duchowych napotkanych na swojej drodze. Doszłam do wniosku, że medytacja siedząca nie jest wystarczająca i w takiej formie nie pasuje do współczesnego modelu życia. Zaczęłam zgłębiać medytację socjalną, połączoną z ruchem i przenosić ją do realiów biznesowych.

A prywatnie…

Jestem niespokojnym duchem i nie potrafię usiedzieć w miejscu. W pracy, jak i w życiu osobistym, skupiam się na wyłanianiu naturalnego potencjału ludzi, motywując ich do realizowania swoich unikatowych pasji i osiągania celów. Wierzę w to, ze każdy jest ekspertem w swojej dziedzinie – każdy ma swój potencjał. Moim zadaniem jest go wydobyć i pomóc jak najlepiej wykorzystać.

Prowadzę też blog podróżniczy –  „Basia Bartczak w ciągłej podróży”.

Moje motto życiowe można streścić w jednym zdaniu: „Tam, gdzie kończy się strefa komfortu, zaczyna się prawdziwa przygoda”.

Zachęcam Cię do rozpoczęcia tej przygody właśnie ze mną.

A teraz opowiedz mi, co jest dla Ciebie lub Twojej firmy największym wyzwaniem?


bb_podpis.png

Moje kompetencje

Posiadam tytuł doktora w obszarze kultury i polityki niemieckiej oraz dyplom eksperta w zakresie organizacji i komunikacji menadżerskiej polsko-amerykańskiego studium Central Connecticut State University New Britain, Connecticut oraz Politechniki Wrocławskiej. 

Od ponad 10 lat pracuję w obszarze współpracy międzynarodowej, mieszkając w Polsce i w Niemczech, a ostatnimi latami także w Azji. Poznaj moje najważniejsze kompetencje i wyróżnienia:

 • Therapist Training, Stichting Humaniversity w Holandii
 • Design Thinking Facilitator, DT Poznań
 • Szkoła Trenerów Biznesu Akademii SET
 • Attitudes of Leadership, Dale Carnergie, Niemcy
 • Doktor nauk humanistycznych na Uniwersytecie Wrocławskim
 • Polsko-amerykańskie studia podyplomowe z zakresu Komunikacji Społecznej w Organizacji i Zarządzaniu
 • Wykładowca akademicki
 • Założycielka i honorowa członki SIETAR Polska
 • Uczestniczka treningów interpersonalnych
 • Trenerka medytacji grupowych
 • Trenerka AUM (Awareness Understanding Meditation)

A dodatkowo liczne kursy...

 • Attitudes of Leadership
 • Non Violent Communiation (Porozumienie bez Przemocy)
 • Integracja obcokrajowców
 • Edukacja osobista (Personal Education Course)
 • Medytacja socjalna i medytacja AUM Humaniversity
 • Encounter Training

Oraz...

 • Nominacja do tytułu Kobiety Roku 2013

Jaką mam misję?

Chcę wprowadzić medytację socjalną do biznesu: pokazać, że te pozornie odległe od siebie światy, mają ze sobą wiele wspólnego. Udowadniam, że medytacja wpływa nie tylko na lepsze samopoczucie, ale też ma pozytywny wpływ na efekty pracy, o czym przekonali się liderzy biznesu pracujący m.in. w Google czy Apple.